Par bērnu drošību sabiedriskajā transportā

Tā kā bērni ir tā pasažieru kategorija, kuri mācību gada laikā bieži izmanto pilsētas sabiedrisko transportu, vēlamies sniegt dažus ieteikumus vecākiem par pārvietošanās drošību uz ceļa un autobusā.
SIA «Rēzeknes Satiksme» vadītājs Viktors Borcovs: «Vispirms vēlos atgādināt, ka pirmsskolas vecuma bērni sabiedriskajā transportā var braukt tikai kopā ar pavadoni, personu, kas sasniegusi vismaz 13 gadu vecumu. Visi pirmsskolas vecuma bērni neatkarīgi no tā, vai viņi ir deklarēti Rēzeknes pilsētas administratīvajā teritorijā, var izmantot sabiedrisko transportu bez maksas ar nosacījumu, ka bērns apmeklē kādu no pilsētas bērnudārziem. Attiecīgi 1.–12. klašu skolēni, kuri mācās kādā no pilsētas skolām un ir deklarēti Rēzeknē, var izmantot sabiedrisko transportu ar 100% atlaidi; pilsētas vispārizglītojošo skolu skolēni, kas nav deklarēti Rēzeknē, SIA «Rēzeknes Satiksme» autobusos var braukt ar 50% atlaidi. Visa informācija par skolēniem pieejamajiem atvieglojumiem ir fiksēta Skolēna kartē, kas tiek izsniegta domes Iedzīvotāju apkalpošanas centrā. Vairāk informācijas par Skolēna/Rēzeknieša karti – portālā rezekne.lv.»
Kā sagatavot skolēnu patstāvīgam braucienam autobusā, kas jāņem vērā?
Ceļu satiksmes drošības direkcija vispirms iesaka bērna vecākiem, kas sasniedzis 7 gadu vecumu, vairākas reizes doties kopā ar viņu pa maršrutu līdz izglītības iestādei vai vietai, kur notiek interešu izglītības pulciņi, un atpakaļ uz mājām, lai bērns skaidri atceras visas nepieciešamās detaļas un droši orientējas telpā, kā arī saprot un zina uzvedības normas sabiedriskajā transportā.
Ir gadījumi, kad bērns var aizmigt autobusā, aizspēlēties telefonā, vārdu sakot, novērsties un palaist garām vajadzīgo pieturu, izkāpt ne tajā vietā vai pazaudēt biļeti. Proti, tādējādi bērnam rodas sarežģīta, stresa situācija, kurā viņš var apjukt. Ja bērnam ir telefons, tad tajā jāieraksta vecāku tālruņu numuri, ja nav, tad vēlams, lai skolēnam līdzi būtu zīmīte ar tuvinieku kontaktiem un mājas adresi. Vecākiem jāpaskaidro bērnam, ka līdzīgās situācijās viņš var droši vērsties pēc palīdzības pie autobusa šofera, un no tā nav jākautrējas.
V. Borcovs: «Uzskatu, ka ir svarīgi pēc iespējas skaidrāk izskaidrot bērnam, ka, braucot ar autobusu, vienmēr jākoncentrējas uz pašu braucienu, cieši jāturas pie atbalsta stieņiem un jāseko līdzi pieturām. Protams, sarežģītā situācijā pirmais, kas palīdzēs, ir autobusa šoferis.»
Tikpat svarīgi ir pastāstīt bērnam par drošību, šķērsojot brauktuvi, īpaši, ja nav gājēju pārejas, luksoforu u.c.
V. Borcovs: «Pirmais noteikums ir skatīties pa kreisi un pa labi. Autobusu var apiet tikai no aizmugures, bet vislabāk ir pagaidīt, kamēr tas aizbrauks, lai brauktuves daļa būtu redzama pilnībā.»
Jebkurā diennakts laikā, īpaši tumšā, vēlams, lai bērnam būtu atstarojoši elementi un viņu redzētu visi ceļu satiksmes dalībnieki. Ja bērnam nav atstarotāju, viņš ir ģērbts tumšās drēbēs, tad tumsā viņš vienkārši nav redzams, un tas nozīmē, ka viņš atrodas potenciāli bīstamā situācijā.
Par bērniem ir atbildīgi vecāki, bet, kad viņi sāk pārvietoties pa pilsētu patstāvīgi bez tuviniekiem, kas var viņus pieskatīt, ir svarīgi iemācīt bērniem ceļu satiksmes drošības noteikumus, uzvedību sabiedriskajā transportā un paskaidrot, kā rīkoties sarežģītā situācijā.
Jekaterina SMOLICKA “Rēzeknes Vēstnesis”